Mowy dla dużej grupy ludzi są istną zmorą. Pisanie przemówień to jednakże poprawny sposób, aby przygotować się do powszechnego występu. Zapisując przemówienia należy pamiętać o tym, aby były one na temat. Warto też wziąć pod szczególną uwagę okoliczności – inne będzie przemówienie urzędowe, a inne w gronie kolegów. Luźne przemówienia pełne anegdot nie sprawdzą się w wypadku przemówień oficjalnych (oraz odwrotnie).
mowy
Jednak nie wyłącznie słowa są ważne – w czasie przemówienia liczy się także mowa ciała ludzkiego. Czujna kontrola zachowań, sposobu poruszania się, dynamiczności ruchu oraz gestykulacji bywa niejednokrotnie pewniejszym źródłem wiadomości aniżeli najporządniej opłacany i najlepiej wyszkolony szpieg. W jaki sposób to od początku do końca działa i o czym nas informuje?
http://www.przemowienia.pl/okolicznosciowe_1.html” title=”przemówienia”>jak napisać przemówienie
Żeby wnikliwie zaznajomić schemat mowy ciała wypada cofnąć się do czasów, gdy gatunek nie potrafił jeszcze porozumiewać się za pomocą mowy. Komunikacja na poziomie zwierząt opiera się po największej części na jednoznacznie odbieranych gestach. Krótko mówiąc – pisanie przemówień w żadnym wypadku nie musi być zawiłe – wystarczy skoncentrować się na tym, co pragniemy przekazać słuchaczom i ubrać nasze myśli w słowa a także delikatne żarty i przerywniki. Nie zapominajmy o zachowaniu godziwej ostrożności a również szacunku. Inspiracji można również wypatrywać w sieci – aktualnie jest dużo witryn, które oferują gotowe przemówienia a też dużo portali, na których znajdziemy osoby piszące treści przemówień. Nie musimy się w takim razie niepokoić, a jeżeli wybitnie nie znamy się na pisaniu przemówień – należałoby to zlecić dla ekspertów.